Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2014

20 DEC 2014 00:24
Tävlingsresultat för 2014 blev totalt 119 medaljer varav 28 guld, 35 silver, 56 brons. Vissa data saknas.
  • Uppdaterad: 05 DEC 2017 00:42

Ishöj Cup, 24-26 januari, Danmark
(Tot 2 brons)
Brons
Linne Frid, kumite seniorer -61 kg
Lagkumite (Alireza Daniali tillsammans med tävlande från annan klubb)

VALJEVO OPEN, 22 feb, Serbien
(Tot 1 silver)
Silver
Adam Brankovic, kata 

Estonia Open, 1 Mars i Tallinn 
Data saknas.
(Tävlande: Victor Norberg, Leon Kalyun, Domare: Siamak Rezaie)

Dutch Open, 8 mars, Amesterdam
(Tävlande: Peyman Simaei)

Svenska Katapokalen, 15 mars, Stockholm
(Tot 1 brons)
Brons
Dennis Petreski, kata kadetter

Swedish Karate Open, 22 mars, Malmö
(Tot 4 medaljer varav 2 guld, 2 brons)
Guld
Arvin Rezaie, kumite herrar +84 kg
Lagkumite herrar (Arvin, Peyman och Alireza)
Brons
Dennis Petreski, kata kadetter
Peyman Simaei, kumite herrar -67 kg

Yushinkai Open, 12 april, Stockholm
(Tot 2 medaljer varav 1 guld, 1 brons)
Guld
Adam Brankovic, kumite P11 år 
Brons
Linus Westlund, kumite P13 år

Nordisk Mästerskap, 12 april, Lettland, Riga 
(Tävlande: Arvin Rezaie, Alireza Daniali, Domare: Siamak Rezaie)

Senior-EM, 2-4 maj, Tampere, Finland
(Tävlande: Arvin Rezaie, Alireza Daniali)

Bushido Karate Open, 3 maj, Helsingborg
(Tot 11 medaljer varav 4 guld, 3 silver, 4 brons)
(Domare från klubben: Siamak Rezaie, Kiril Dimitrov, Ali Vishkaei, Melissa Fortes. Domarobservatörer: Almedina och Tamara)
Guld
Dennis Petreski, kata kadetter
Filip Cvjetkovic, kumite
Lagkata (Philip Zdraveski, Marko Cvjetkovic
Lagkumite (Baktash Razaq, Linus Westlund, Marko Cvjetkovic)
Silver
Victor Norberg
Ashton Caraan
Lagkumite herrar (Sebastian Krus, Simon Tran, Philip Zdraveski)
Brons
Melissa Rehm, kumite
Alfons Wilhelmsen
Sebastian Krus, kumite
Stefan Marinkovic, kumite

Gothenburg Karate Open, 24 maj, Lundbystrandshallen (Vår klubba var arrangör)
(Tot 24 medaljer varav 3 guld, 5 silver, 16 brons)
Guld
Peyman Siamaei, kumite herrar -67 kg
Adam Brankovic, kumite
Ashton Caraan, Kumite
Silver
Arå Hama Sharif, kumite
Linus Westlund, kumite
Leon Kalyun, kumite
Victor Norberg, kumite
Linnea Frid, kumite
Brons
Adrian Kordic, kata
Dilan Alnazar, kata
Nike, kata
Ashton Caraan, kata
Gabriel Wallmark, kata
Dennis Petreski, kata kyu-klass
Dennis Petreski, kata, open-klass
Ylva Major, kata
Edith Caraan, kata
Marcus Wallmark, kata
Alex Brankovic, kata
Adrian Cordic, kumite
Filip Major, kumite
Stefan Marinkovic, kumite
Melissa Rehm, kumite
Ulla Ekström, kumite

Budo-Nord karate Open, 6 september, Kristianstad
(Tot 10 medaljer varav 2 guld, 5 silver, 3 brons)
Guld
Leon Kalyun, kumite P11 
Simon Tran, kumite kadetter -57 kg
Silver
Dennis Petreski, kata kadetter
Ashton Caraan, kata P10 år 
Ashton Caraan, kumite P10
Adam Brankovic, kumite P11
Victor Norberg, kumite kadetter -57 kg
Brons
Alfons Wilhelmsen, kata P9 år
Philip Zdraveski, kumite kadetter -57 kg
Linnea Frid, kumite seniorer -61 kg

Finnish Open, 13 September, Tampere 
Data saknas.
(Domare: Siamak Rezaie)

Banzai karate Open, 20 September, Berlin 
Data saknas.
(Tävlande: Arvin Rezaie, Peyman Siamaei, Victor Norberg, Adam Brankovic)

Heian Cup, 4 oktober, Karlstad
(Tot 17 medaljer varav 4 guld, 4 silver, 9 brons)
Guld
Ashton Jorell Caraan, kumite
Leon Kalyun, kumite
Simon Tran, kumite
Victor Norberg, kumite
Silver
Filip Cvjetkovic, kumite
Linus Westlund, kumite
Philip Zdraveski, kumite
Gabriel Wallmark, kata
Brons
Alfons Wilhelmsen, kata
Alfons Wilhelmsen, kumite
Nathalie Lönberg Brankovic
Ashton Jorell Caraan, kata
Joel Hansson, kumite
Adam Brankovic, kumite
Baktash Razaq, kumite
Dennis Petreski, kata
Ulla Ekström, kumite

Gothenburg Kumite Open, 25 oktober, Lundbystrand
(Tot 16 medaljer varav 3 guld, 8 silver, 5 brons)
Guld
ASHTON JORELL CARAAN, P10 år
LEON KALYUN, P11 år G1
ADAM BRANKOVIC, P12 år
Silver
ARÅ HAMA SHARIF, P9 år G1
STEFAN MARINKOVIC, P11 år G1
FILIP CVJETKOVIC, P11 år G2
LAGKUMITE P13 år
SIMON TRAN, kadett -57 kg
LINUS WESTLUND, kadett -57 kg
LINNEA FRID, senior -61 kg
LAGKUMITE HERRAR KADETTER
Brons

DILAN ALNAZAR, P7 år
CARL JOHAN STÅHL, P9 år G2
MARKO CVJETKOVIC, P13 år G1
VICTOR NORBERG, kadett -52 kg
PHILIP ZDRAVESKI, kadett -52 kg

Karate-VM 5-9 november, Bremen 
(Observatörer: Siamak Rezaie, Arvin Rezaie, Linnea Frid)

Karate Kid Cup, november, Stockholm
Data saknas.

Karate-SM, 21-22 november, Sundsvall 
(Tot 7 medaljer varav 2 guld, 2 silver, 3 brons)(klubben på 7.e plats)
(Domare: Siamak, Melissa, Kiril)
Guld
Peyman Simaei, kumite herrar -67 kg
Victor Norberg, kumite herrar kadetter -52 kg
Silver
Linnea Frid, kumite senior -61 kg
Ulla Ekström, kumite juniorer -59 kg
Brons
Dennis Petreski, kata kadetter
Linus Westlund, kumite kadetter -57 kg
Lagkumite kadetter

Ippon Cup, 29 november, Halmstad
(Tot 24 medaljer varav 7 guld, 7 silver, 10 brons)


Epost: This is a mailto link

Gilla oss på Facebook

   

 

Hitta till oss!

 

Gothenburg Karate Open
13 maj 2017

Gothenburg Karate Open

 

Postadress:
Göteborg Karate Akademi IF - Karate
Kvibergs kaserner, Övre kaserngården 4D
41528 Göteborg

Besöksadress:
Kvibergs kaserner, Övre kaserngården 4D
41528 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0704441025
E-post: This is a mailto link

Se all info