Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012

20 DEC 2012 00:28
Tävlingsresultat för 2012 blev 108 medaljer varav 34 guld, 32 silver, 42 brons.
  • Uppdaterad: 04 DEC 2017 23:44

SM, 1-2 december i Karlstad 
(Tot 5 medaljer varav 3 guld, 1 silver och 1 brons)

Guld, Peyman Simaei, kumite herrar seniorer -67 kg

Guld, Anna-Johanna Nilsson, kumite kadetter damer +54 kg

Guld, Hannah-Louise Nilsson, kumite kadetter juniorer

Brons, Arvin Rezaie, kumite herrar seniorer -84 kg

Silver, Lagkumite, herrar (Arvin, Peyman, Alireza)

Karate KidCup & JuniorPokalen, 10 november, Stockholm 
(Tot 5 medaljer varav 2 guld, 1 silver, 2 brons)

Guld, Hannah-Louise Nilsson, kumite damer juniorer +59 kg

Guld, Anna-Johanna Nilsson, kumite damer kadetter -54 kg

Silver, Tora Nilsson, kumite flickor 11 år

Brons, Isabella Tepp, kata flickor 12 år

Brons, Victor Norberg, kumite pojkar 13 år

Gothenburg International Karate Open, 3-4 november
(Tot 22 medaljer varav 5 guld, 5 silver, 12 brons)
Klubben kom på 2.a plats i tävlingen.

Guld, Arvin Rezaie, kumite herrar seniorer -84 kg

Guld, Hannah-Louise Nilsson, kumite damer juniorer -59 kg

Guld, Anna-Johanna Nilsson, kumite damer kadetter -54 kg

Guld, Tora Nilsson, kata flickor 11 år

Guld, Team mixkata 12-13 år

Silver, Faruk Hadzigrahic, kumite pojkar 10 år

Silver, Melissa Rehm, kumite flickor 10 år

Silver, Alfons Wilhemlsen, kata pojkar 7 år

Silver, Team mixkata 7-9 år

Silver, Team mixkata 10-11 år

Brons, Peyman Simaie, kumite herrar seniorer -67 kg

Brons, Almedina Slatina, kumite juniorer -59 kg

Brons, Tora Nilsson, kumite flickor 11 år

Brons, Ashton Jorell Karan, kata pojkar 7 år

Brons, Filip Cvejtkovic, kata pojkar 9 år

Brons, Leon Kalyun, kata pojkar 10 år

Brons, Amir Baoi, kumite pojkar 10 år

Brons, Dennis Petreski, kata pojkar 13 år

Brons, Philip Zdraveski, kata pojkar 12 år

Brons, Baktash Razaq, kumite pojkar 11 år

Brons, Simon Tran, kumite pojkar 12 år

Brons, Team kumite herrar seniorer

Heian Cup, 6 oktober i Karlstad
(Tot 18 medaljer varav 4 guld, 10 silver & 4 brons)
Vi kom på 2.a plats i tävlingen.

Guld, Tora Nilsson, kumite F11

Guld, Isabella Tepp, kata F12

Guld, Isabella Tepp, kumite F12

Guld, Adam Brankovic, kumite P10-L

Silver, Anna-Johanna Nilsson, kumite kadetter damer -54 kg

Silver, Melissa Rehm, kata F10

Silver, Melissa Rehm, kumite F10

Silver, Alireza Daniali, kumite herrar seniorer -78 kg

Silver, Noel Alhage Falk, kumite P10-K

Silver, Marko Cvjetkovic, kumite P11-K

Silver, Sebastian Krus-Razavi, kumite P11-L

Silver, Philip Zdraveski, kumite P12-K

Silver, Dennis Petreski, kata P13

Silver, Victor Norberg, kumite P13-K

Brons,Stefan Marinkovic, kata P9

Brons, Leon Kalyun, kumite P10-K

Brons, Marko Cvjetkovic, kata P11

Brons, Baktash Razaq, kumite P11-L

Banzai Karate Cup, Berilin
(Tot 2 medaljer varav 1 guld, 1 silver)

 Guld, Tora Nilsson, kata flickor 11 år

Silver, Anna-Johanna Nilsson, Team kumite flickor

Budo Nord Karate Open, 22 sept i Kristianstad
(Tot 12 medaljer varav 4 guld, 3 silver, 5 brons)

Guld, Arvin Rezaie, kumite herrar seniorer +84 kg

Guld, Peyman Siamaie, kumite herrar -61 kg

Guld, Isabella Tepp, kata flickor 12 år

Guld, Anna-Johanna Nilsson, kumite damer kadetter -54 kg

Silver, Julia Berggren, kumite F12 år

Silver, Julia Berggren, kata F12 år

Silver, Adam Brankovic, kata P10 år

Brons, Faruk Hadzigrahic, kata P10 år

Brons, Marko Cvjetkovic, kata P11 år

Brons, Gabriel Berggren, kata P11 år

Brons, Sebastian Kruz, kumite P11 år

Brons, Baktash Razaq, kumite P11 år

Finnish Karate Open, 8 sept i Tampere i Finland
(Tot 1 silver)
Silver
Anna-Johanna Nilsson, kumite kadetter damer -54 kg

Hernings Cup, 8 sept i Danmark
(Tot 2 medaljer varav 1 silver, 1 brons)

Silver, Julia Berggren, kumite F12 år

Brons, Gabriel Berggren, kumite P11 år

Bushido Karate Open, 12 maj i Helsinborg
(Tot 13 medaljer varav 3 guld, 5 silver, 5 brons)
Guld
seniorer herrlag i kumite. Arvin, Alireza & Peyman
Hannah-Louise Nilsson, kumite damer juniorer -59 kg
Tora Nilsson, kata F10
Silver
Anna-Johanna Nilsson, kumite F-13 år
Tora Nilsson, kumite F-10 år
Safa Lukovic, kata F-10 år 
Melissa Rehm, kata F-9 år
mixlag i kata, F7-9 år
Brons
Arvin Rezaie, kumite herrar seniorer -84 kg
Dennis Petreski, kata P-12 år
Simon Tran, kumite P-12 år
Victor Norberg, kumite P-12 år
Alireza Daniali, kumite herrar seniorer -75 kg

Scottish Open, 21-22 april, Edingburg i Skottland
(Tot 8 medaljer varav 1 guld, 2 silver, 5 brons)
Guld
Anna-Johhana Nilsson, kumite F13 i viktklass
Silver
Isabella Tepp & Tora Nilsson, parkata
Tora Nilsson, kumite F11
Brons
Hannah-Louise Nilsson, kumite damer kadetter open klass (37 deltagare)
Isabella Tepp, F11 kata 
Tora Nilsson, F11kata
Anna-Johanna, kumite open klass
Linus Westlund, P11 kumite

Nordisk Mästerskap, 14 april Kristianstad
(Tot 1 brons)
Brons
Hannah-Louise Nilsson, kumite damer kadetter +54 kg

Taifu Karate Cup, 7 april Danmark
(Tot 1 guld)
Guld
Julia Berggren, kumite F12

4.e plats, Gabriel Berggren, kumite P11

Svenska Katapokalen, 24 mars Stockholm
(Tot 1 guld)

Guld, Tora Nilsson, kata F11

Swedish Open, 24-25 mars malmö
(Tot 5 medaljer varav 1 guld, 4 brons)
Guld
Tora Nilsson, kumite F11
Brons
Arvin Rezaie, kumite herrar seniorer -84 kg
Isabella Tepp, kata F11
Julia Berggren, kumite F12
Dennis Petreski, kata P12

Estonia Open, 4-5 feb, Tallinn Estland
(Tot 4 medaljer varav 2 guld, 1 silver, 1 brons)
Guld
Anna-Johanna Nilsso, kumite F13
Lagkumite Flickor
Silver
Tora Nilsson, kumite F11
Brons
Tora Nilsson, kata F11

4.e plats, Arvin Rezaie, kumite herrar seniorer -84 kg

Ishöj Karate Cup, 28 jan, Ishöj Danmark
(Tot 5 medaljer varav 2 guld, 1 silver, 2 brons)

Ishöj Karate Cup 2012
(Tot 5 medaljer varav 2 guld, 1 silver och 2 brons)
Guld
Anna-Johanna Nilsson, Kumite -55 kg, 12-13 år (18 deltagare)
Tora Nilsson, Kumite 10 år (16 deltagare)
Silver
Lagkumite 10-11 år (Gabriel, Linus)
Brons
Gabriel Berggren, Kumite 10 år (22 deltagare)
Lagkumite 10-11 år (Tora & Julia P)

5:a, Hannah-Louise Nilsson, kumite kadett +54 (21 deltagare)
5:a, Julia Berggren, kumite -55 12-13 år (18 deltagare)
7:a, Andrea Petrovic, kumite -55, 12-13 år (18 deltagare)

Boden Cup, 11 februari
(Tot 3 guld)
Guld
Tora Nilsson, kumite
Tora Nilsson, Kata
Anna-Johanna Nilsson, kumite


Epost: This is a mailto link

Gilla oss på Facebook

   

 

Hitta till oss!

 

Gothenburg Karate Open
13 maj 2017

Gothenburg Karate Open

 

Postadress:
Göteborg Karate Akademi IF - Karate
Kvibergs kaserner, Övre kaserngården 4D
41528 Göteborg

Besöksadress:
Kvibergs kaserner, Övre kaserngården 4D
41528 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0704-44 10 25
E-post: This is a mailto link

Se all info